Szyba samoczyszcząca – czy to naprawdę działa?
Istnienie szyby samoczyszczącej wydaje się być faktem zbyt pięknym, aby mógł być prawdziwy, z czym zgodzi się pewnie każdy, kto choć raz mył okna podczas zimy. Jak to działa i czy naprawdę jest skuteczne? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sposób działania, a także wady i zalety szyb samoczyszczących. Czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu?
Co to jest szyba samoczyszcząca?
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w przypadku okien samoczyszczących, jest to, że w rzeczywistości nie są to „proste kawałki szkła”. Mają bardzo cienką zewnętrzną powłokę z dwutlenku tytanu, białego, sproszkowanego związku tytanu, który najlepiej znany jest z tego, że nadaje olśniewający połysk farbom, paście do zębów i wszystkim innym jasnobiałym rzeczom. Ale powłoka dwutlenku tytanu jest naprawdę bardzo cienka. Mówimy o nałożeniu warstwy o grubości 10–25 nanometrów na szkło, które może mieć grubość 4 mm.
Jak działa szyba samoczyszcząca?
Kiedy światło UV pada na powłokę szyby samoczyszczącej z dwutlenku tytanu, uwalniane są elektrony. Te oddziałują z cząsteczkami wody w powietrzu, rozbijając je na rodniki hydroksylowe, które są wysoce reaktywnymi, krótkotrwałymi, nienaładowanymi formami jonów wodorotlenowych.
Rodniki hydroksylowe atakują potężne cząsteczki organiczne (oparte na węglu), z których powstaje większość brudu, rozrywając ich wiązania chemiczne i zamieniając je w mniejsze, nieszkodliwe substancje, takie jak dwutlenek węgla i woda. To jest przykład utleniania.
Rodniki hydroksylowe sprawiają również, że szkło jest hydrofilowe (lubiące wodę). Kiedy pada, cząsteczki wody rozprowadzają się po niej równomiernie i wycierają ją do czysta jak rodzaj automatycznej ściągaczki.
Jakie są wady i zalety szyb samoczyszczących?
Zalety okien samoczyszczących
Okna samoczyszczące wyglądają świetnie, a powłoka ma działać przez cały okres użytkowania okna. Oszczędzają czas i pieniądze (mycie okien może być kosztowne, jeśli zatrudnisz kogoś do tego) i pomagają uniknąć ryzyka wypadków.
Możesz uzyskać samoczyszczące okna o różnych grubościach (zwykle 4–10 mm), z niebieskimi odcieniami (w celu zmniejszenia odblasków słonecznych w miejscach takich jak ogrody zimowe) oraz z odbijającymi ciepło powłokami wewnętrznymi w celu poprawy efektywności energetycznej.
Wady samoczyszczących szyb
- szyby samoczyszczące są o 15-20 procent droższe niż konwencjonalne przeszklenia.
- ponieważ proces samooczyszczania przebiega powoli i nieprzerwanie szyba samoczyszcząca nie jest nigdy tak czysta i lśniąca jak świeżo umyta szyba (ale nie tak brudna jak szyba nieumyta).
- proces czyszczenia opiera się na słońcu i deszczu. Chociaż powłoka potrzebuje tylko niewielkiej ilości światła ultrafioletowego do rozpoczęcia działania, dwutlenek tytanu nadal potrzebuje 12–48 godzin, aby wchłonąć wystarczającą ilość energii do prawidłowego działania.
- powłoka aktywuje się również po pewnym czasie (od tygodnia latem do dwóch miesięcy w zimie). I oczywiście potrzebujesz wody i słońca, więc jeśli przez jakiś czas nie pada deszcz, nadal będziesz musiał spłukać okna, aby usunąć brud.
- fotokataliza radzi sobie tylko z zabrudzeniami organicznymi (na bazie węgla), więc nie jest skuteczna w przypadku takich rzeczy jak osady soli i piasku (jeśli mieszkasz w pobliżu wybrzeża) i nie usunie rozprysków farby.
- chociaż powłoka ma trwać tak długo, jak okna, nadal może zostać uszkodzona, jeśli czyścisz okna materiałami ściernymi lub żrącymi chemikaliami.
- nadal będziesz musiał sam wyczyścić wnętrze okien.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana