Od czego zależy cena okularów?
Okulary dają nam zróżnicowane możliwości. Bywają nie tylko narzędziami do poprawy lub ochrony wzroku, ale i modnymi akcesoriami. Rozmaite mogą być fasony, rozmiary, właściwości soczewek czy materiały użyte do ich wykonania. Równie różnorodne są ich ceny. Bywają okulary kosztujące niewiele, bywają i takie za kilka tysięcy. Od czego to wszystko zależy?
Soczewki – jaki mają wpływ na cenę okularów?
Wybór oprawy okularowej to, poza pewnymi wyjątkami, kwestia wyłącznie naszego gustu i zasobności portfela. Z kolei na parametry, a co za tym idzie cenę, soczewek okularowych nie mamy aż takiego wpływu. Jeśli mamy dużą lub nietypową wadę wzroku, nasze szkła mogą po prostu kosztować więcej. Warto zawsze wybrać się do taniego optyka, który może zaoferować szkła w atrakcyjnych cenach lub promocji. Co prawda do soczewek okularowych można uzyskać refundację NFZ, jednak nie są to zawrotne kwoty.
Na cenę szkieł okularowych wpływ ma:
konstrukcja soczewki (kształt zależny od wady lub indywidualnej anatomii, soczewki progresywne);
materiał (szkło, plastik lub inne tworzywa)
powłoki uszlachetniające (antyrefleks, hydrofobowość, powłoka fotochromowa, powłoka chroniąca przed światłem niebieskim i tak dalej);
moc szkieł;
marka.
O to, ile może kosztować soczewka okularowa dopasowana do naszych potrzeb, jakie powłoki są potrzebne, a na jakich możemy zaoszczędzić, warto zapytać doświadczonego optyka. Przykładem salonu optycznego jest Zakład Optyczny Joanna Trzcinowicz z Wrocławia.
Skąd się biorą ceny opraw okularów?
Duży wpływ na cenę opraw okularowych ma ich fason i marka. Nie bez znaczenia jest materiał, z którego zostały wykonane. Najtańszymi oprawami są powszechnie dostępne oprawy wtryskowe. Są one wykonane na automatach tak zwaną metodą wtryskową - stąd ich nazwa. Innymi słowy, są one wykonane z wlanego do formy plastiku. Ich niska cena zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, taka metoda produkcji jest bardzo wydajna i tania. Po drugie, często bywają one mniej wytrzymałe i brak im ruchomych elementów pozwalających na zapewnienie okularom pewnej elastyczności, co podnosi komfort ich noszenia. Okulary wykonane innymi metodami produkcji (lub z innych materiałów) zyskują na elastyczności i cechują się większą różnorodnością wzorów, jednak nie są pozbawione wad.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana