Jakie są sposoby cięcia plexi?
Plexi to szkło akrylowe, które występuje w różnych grubościach. Najgrubsze płyty mogą mieć nawet 20 mm a najcieńsze zaledwie 1 mm. Zasadniczo metoda cięcia plexi zależna jest od grubości płyt. Łatwiejsze w obróbce są cienkie płyty, a cięcie grubego szkła akrylowego lepiej powierzyć specjalistom. Przyjrzyjmy się zatem najczęściej stosowanym metodom cięcia płyt plexi na wymiar.
Narzędzia i techniki cięcia plexi
Cienkie płyty ze szkła akrylowego można przecinać ręcznie z użyciem noża termicznego. Nieco grubsze płyty przecina się brzeszczotem z małymi zębami. Plexi można ciąć także wyrzynarką z zastosowaniem ostrza do laminatów. Ważne jest jednak wybranie odpowiednich prędkości, a niewłaściwe parametry obróbki mogą skutkować poszarpanymi krawędziami i mechanicznymi uszkodzeniami płyty. Co więcej, jeśli cięcie będzie odbywać się zbyt wolno, to płyta może zacząć się topić.
Do ciecia plexi można także zastosować piłę tarczową, która sprawdzi się nawet przy najgrubszych płytach. Trzeba jednak pamiętać o ustawieniu odpowiednich obrotów i zamocowaniu materiału do stabilnego podłoża oraz używaniu odpowiednich tarcz. Najlepiej sięgnąć po tarcze ze stali szybkotnącej z drobnymi zębami, które nie spowodują nadtopień krawędzi.
Maszynowe ciecie plexi
Technika cięcia laserowego pod względem precyzji i jakości krawędzi nie ma sobie równych, a specjalistą w tej dziedzinie jest PLEXIMAC – producent elementów z plexi. Technika laserowa stosowana jest do cienkich płyt, a do grubszego szkła akrylowego wykorzystuje się frezarkę CNC. Mankamentem tej techniki jest niska jakość krawędzi, dlatego konieczna jest dodatkowa obróbka, czyli polerowanie szkła.
Technologia CNC pozwala na wycinanie dowolnych, nawet skomplikowanych kształtów. Proces cięcia jest powtarzalny, co ma ogromne znaczenie przy produkcji masowej. Frezarki CNC działają szybko i pracują według zaprogramowanego projektu, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wielu identycznych elementów o ściśle określonych wymiarach. Cięcie plexi na wymiar z użyciem zaawansowanych technik pozwala na uzyskiwanie skomplikowanych kształtów i małych wymiarów, co jest niewykonalne przy zastosowaniu ręcznych metod cięcia. W ten sposób powstają także płyty ze szkła akrylowego w postaci gotowych do montażu elementów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana