Jak wymienić szybę czołową w samochodzie?
Szyba czołowa to ważny element nadwozia, który stanowi osłonę przed wiatrem i zanieczyszczeniami, a dzięki odpowiedniemu kształtowi zapewnia zmniejszenie oporu aerodynamicznego stawianego przez auto. W wielu konstrukcjach poprawia też sztywność karoserii oraz przejmuje część pojawiających się naprężeń. Niestety podczas jazdy może ona ulec uszkodzeniu, którego nie da się usunąć, co pociąga za sobą konieczność wymiany całego elementu.
Jak są montowane szyby czołowe?
Demontaż przedniej szyby nazywanej też czołową musi być przeprowadzony fachowo i z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów. Niezbędne będą też narzędzia przeznaczone do montażu szyb samochodowych, które ułatwią założenie nowego elementu. W starszych autach szyba była montowana „na wcisk” i utrzymywana we właściwym położeniu dzięki specjalnej gumowej uszczelce. W nowoczesnych autach szyby czołowe są z reguły wklejane w otwór montażowy, a następnie dodatkowo uszczelniane. W tym przypadku zastąpienie uszkodzonej tafli nową będzie wymagało użycia sprzętu pozwalającego na przecięcie cienkiej warstwy kleju.
Co jest potrzebne do wymiany szyby?
Wymiana szyby czołowej wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Do wycinania stosuje się specjalny drut, które zakłada się na dwa uchwyty, tworząc narzędzie przypominające ręczną piłkę. Drut wprowadza się pod taflę, posługując się niewielkim dłutkiem, wykorzystywanym do podważenia tafli. Inną opcją jest użycie specjalnych noży z wymiennymi głowicami. Istnieje też opcja skorzystania z wycinaka pneumatycznego, który eliminuje konieczność stosowania siły. Konieczne będzie użycie skrobaków oraz przyssawek, dzięki którym można wyjąć starą szybę oraz założyć nową. Wśród niezbędnych akcesoriów znajdą się ponadto aplikatory do kleju.
Jak przebiega wymiana szyb?
Wstępem do całej operacji jest zabezpieczenie brzegów wyjmowanej szyby oraz karoserii wokół niej, by nie doprowadzić do zarysowania lub odbicia lakieru. Konieczny będzie też demontaż wycieraczek oraz wszelkiego rodzaju osłon. Kolejnym krokiem jest wycięcie szyby przy pomocy wybranego narzędzia, bardzo ważne jest to, by podczas tej operacji szyba nie pękła. Następnym etapem jest usunięcie warstwy starego kleju, oczyszczenie podłoża, a w razie potrzeby zabezpieczenie go przed korozją. Później nakłada się wokół szyby ciągły pas nowego kleju o odpowiedniej grubości, po czym przy pomocy uchwytów nakłada szybę i dociska.
Sprzęt i akcesoria potrzebne do demontażu oraz montażu szyb czołowych można znaleźć w ofercie firmy RG Narzędzia, specjalizującej się w dostarczaniu narzędzi ręcznych i pneumatycznych oraz elektronarzędzi, a także maszyn i urządzeń warsztatowych, jak również urządzeń i akcesoriów spawalniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana