Jak szybciej izolować złącza okienne?
Prawidłowy montaż stolarki otworowej zapewnia trwałość i bezpieczeństwo działania, wysoką izolacyjność termiczną przegrody oraz szczelność na przenikanie wody opadowej i powietrza z zewnątrz. Zatem jakość montażu, w tym sposób uszczelnienia połączenia stolarki z murem, przekłada się na koszty eksploatacji budynku, głównie ogrzewania. Jak przyspieszyć prace montażowe, a jednocześnie uniknąć błędów?
Piana montażowa nie wystarczy
Popularny sposób montażu okien – w strefie muru, z wykorzystaniem wkrętów bądź kotew oraz piany montażowej – niestety nie zapewnia solidnej i trwałej izolacji pomieszczeń. W sytuacji, gdy za izolację termiczną okien odpowiada wyłącznie piana, uszczelnienie szybko traci swoje właściwości. W celu zabezpieczenia uszczelnienia na połączeniu stolarka-mur należy stosować dodatkowe taśmy: paroprzepuszczalną od wewnątrz i paroszczelną od zewnątrz. Dzięki temu możliwe jest odprowadzanie wilgoci z pomieszczeń, a jednocześnie ochrona pianki przed wodą opadową. Rezygnacja z taśm zabezpieczających prowadzi do utraty izolacyjności cieplnej i skraplania wilgoci na ościeżach, a w konsekwencji do rozwoju pleśni w pomieszczeniach.
Przyspieszyć montaż warstwowy
Wykorzystanie dodatkowych taśm do zabezpieczenia piany, czyli montaż warstwowy, pozwala utrzymać jej właściwości izolacyjne. Może jednak nastręczać trudności mniej doświadczonym ekipom, jest też dość czasochłonny i przez to – kosztowny. Lepszą alternatywą wydaje się stosowanie taśm rozprężnych, co jest praktyką przyjętą przy tzw. ciepłym montażu (z przesunięciem okien poza mur, do warstwy izolacyjnej budynku).
Taśmy rozprężne to wstępnie skompresowane, impregnowane taśmy samoprzylepne z pianki. Służą do uszczelniania spoin i połączeń budowlanych, a najczęściej stosowane są właśnie przy montażu okien. W ofercie hurtowni okuć budowlanych Akces dostępne są standardowe taśmy rozprężne, które wymagają stosowania folii wodoszczelnej od zewnątrz, ale także taśmy wielofunkcyjne 3w1. Za przykład niech posłuży taśma Kontex Multi3E BG1, która stanowi idealne połączenie wszystkich trzech warstw uszczelniających. Paroprzepuszczalna warstwa zewnętrzna jest odporna na zacinający deszcz do 1050Pa, promieniowanie UV i wiatr, zaś stopniowa gradacja gęstości pianki zapewnia utrzymanie prawidłowej przenikalności powietrza i odprowadzanie wilgoci z pomieszczeń. Wykorzystanie takiej taśmy rozprężnej przy montażu okien pozwala zrezygnować z trzech osobnych elementów uszczelnienia, a dzięki temu znacznie przyspieszyć prace.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana